Lionel Hotel İstanbul
Lionel Hotel İstanbul

Zayıf Akım ve Otomasyon Sistemleri Çözümü

Akıllı bina sistemlerine ilişkin zayıf akım ve otomasyon çözümlerinde güvenlik ve konforun bir arada sağlanması hedeflenmektedir. Bu çözümler, kullanıcı dostu ve hayatı kolaylaştıran özellikleri ile gelişen teknolojinin binalarımıza yansımasını oluşturmaktadır.

Lionel Hotel Istanbul projesinde de tüm bu sistemlerin yerel yönetmelik ve işletme ihtiyaçlarına uygun olarak entegre yapıda çözümü uygulanmıştır.

Bu projede HVAC Mekanik Otomasyon sistemi, yangın algılama sistemi, CCTV sistemi, acil çağrı sistemi, acil anons sistemi ve uydu TV sistemlerinde çözüm üretilmiştir. Proje süresi boyunca yatırımcı tarafından Engin KIDAN Bey ile proje üzerinde görüş alış verişlerinde bulunarak ihtiyaçlar analiz edilmiş ve optimum çözümler üretilmiştir.
 

lionelOtel

 

Matriks’in 20 yılı aşan tecrübesi ile yatırımcı ihtiyaçları ve standartlar doğrultusunda uygulama projeleri hazırlanmış ve sistem kurulumları başarılı bir şekilde tamamlanarak işletmeye devredilmiştir. Talebin yüksek olduğu bir bölgede nitelikli müşterilere hizmet vermeyi hedefleyen yatırımcı firma Kıdan Turizm, Matriks’in kaliteli ürün portföyü ve üst düzey mühendislik hizmetleri ile konuklarının can güvenliğini ve konforunu güvence altına almıştır.

Lionel Hotel Istanbul projesinde uygulanan sistemlere ilişkin detaylar;

 • Bina Otomasyon Sistemi alanında bu projede, partneri olduğumuz Schneider Electric firmasının yeni jenerasyon Smart StruxureWare Bina Yönetim platformu kullanılmıştır. Sistem merkezi grafik ekranlı, paket tipi mekanik cihazlarla (Chiller, Boyler, VRV, HRU…) açık protokol haberleşme üzerinden (BACnet, Modbus, LON ) native network entegrasyonu sağlamaktadır. BYS toplamda 1.100 nokta olarak uygulanmıştır. 
 • Yangın algılama sisteminde Detnov/İspanya firmasının üretimi İnteraktif Adresli Yangın Algılama Sistemi 1.400 adres kapasitesi ile uygulanmıştır. Sistem onboard Modbus haberleşme desteği sayesinde açık protokol yazılım entegrasyonu ile merkezi sistemle haberleştirilmiş, aynı zamanda Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliği ve EN54 standartlarına uygun olarak duman kontrol fonksiyonlarını sağlamak üzere binadaki basınçlandırma, duman tahliye fanları, yangın damperleri gibi mekanik cihazlarla over-ride kontrol özellikte tam entegre çalıştırılmıştır.
 • Kapalı otoparkta Detnov Karbonmonoksit Algılama ve Kontrol Sistemi kullanılmıştır. Detnov CO algılama ve kontrol sistemleri ayarlanabilir zon bazında 3 kademe röle çıkışı, zon bazında 0-10V Analog çıkış ve Modbus IP çıkışları sayesinde her türlü ihtiyaca ve projeye kolayca adapte edilebilmektedir.
 • Acil anons sisteminde 1.100 adet hoparlör kullanılmış olup zon bazında otomatik yangın anonsu ve belirlenen noktalardan manuel anons yapılmasına olanak tanımaktadır. Acil anons sistemi bina yangın senaryolarına uygun olarak yangın alarm sistemine tam entegre olarak çalışmaktadır.
 • Uydu TV Sistemi kaliteli bir yayın için proje ve işletme ihtiyaçlarına uygun olarak konfigüre edilmiştir. Uydu TV sisteminde Alman Polytron markası kullanılmıştır.

 

 

lionelOtel

Binadaki ısıtma-soğutma-havalandırma amaçlı cihazlar HVAC otomasyon sistemi ile kontrol edilmektedir. AHU, VRF, Chiller, Pompalar, Kazan, Rooftop vb. ekipmanların tüm kontrol fonksiyonları ve durum bilgileri merkezi otomasyonda toplanmaktadır.

lionelOtel

StruxureWare platformu, merkezi kontrol ve olay yönetiminde yeni jenerasyon scada yazılımıdır. Gelişmiş hareketli grafik ekranlar, detaylı raporlama, grafik gösterim ekranları ve yazılım/donanım arabirimlerine ihtiyaç duymadan native network kontrolü. Aydınlatma otomasyonu, enerji otomasyonu, HVAC mekanik otomasyon, yangın-güvenlik sistemleri entegrasyonu, audio/visual sistemler entegrasyonu tek platformda çözülmektedir. Kullanıcı ekranlarına touch paneller, IPAD, akıllı telefon veya PC üzerinden erişim sağlanabilmektedir. Uzak erişim yetenekleri, log bazında sms/email gönderebilme yetenekleri de işletmede destekleyici fonksiyonlar sağlamaktadır

lionelOtel
lionelOtel

 

StruxureWare ile yapılandırılacak yüksek performanslı çözümler kullanıcıya şu avantajları sağlamaktadır:
Her sistem için ayrı touch paneller veya yazılımlar kullanılmasına gerek kalmadığından hem ekonomi hem de tam entegrasyon sağlamaktadır.
Enerji yönetimi ve tasarrufu için tek elden yönetim sağlandığından daha yüksek enerji tasarrufu ile amortisman süreleri azaltılmaktadır.
İşletme senaryoları ve talep edilen fonksiyonlar ek bir maliyet getirmeden yazılım revizyonları ile kolaylıkla uyarlanabilir.
Entegrasyonda arabirim olarak third party donanım ve yazılımlar kullanılmadığından olası versiyon değişikliklerinde sistemin etkilenmesinin önüne geçilmektedir.

lionelOtel

Matriks, 20 yılı aşan bilgi birikimi ve yenilikçi çözümleriyle ve akıllı bina projelerinde sektörde kendini ispatlamış üst entegrasyon çözümleri ile fark yaratmaktadır Matriks, konusuna hakim kadrosu ile tasarım aşamasından, uygulamaya, sistem eğitimlerinden, servis-bakım çalışmalarına kadar projelerin başından sonuna tüm süreçleri yönetmektedir.

Matriks içinde bulunduğu projelerde aşağıdaki hizmetleri sağlayarak yatırımcıya önemli faydalar sağlamaktadır:

 

 • Uygulama projeleri hazırlanması
 • Sistemler için optimizasyon ve değer mühendisliği
 • Sektörel yeniliklerde hızlı adaptasyon sağlanması için mühendislik çalışmaları
 • Sürdürülebilir can güvenliği, mal güvenliği ve konfor şartları için benzer proje deneyimlerinin yansıtılması
 • Enerji verimliliği için gerekli tedbirler
 • Yerel ve uluslararası standartlara göre acil durum kontrol fonksiyonlarının belirlenmesi, cause&effect tablolarının hazırlanması
 • Projedeki zayıf akım ve otomasyon sistemleri ile ilişkili disiplinlerin koordinasyonu
 • Servis bakım hizmetlerinde stoktan yedek parça sağlanması ve hızlı servis ile işletme sürekliliği.
 • Türkiye genelinde yaygın çözüm ortağı yapısı ile hızlı ve ekonomik servis-bakım hizmetleri
 

Tecrübelerimizi yansıttığımız otel referanslarımızdan bazıları aşağıdadır.


Dedeman Hotel & Convention Center - Bostancı/Istanbul
Wyndham Grand Hotel - Levent/Istanbul
Le Meridien Hotel – Etiler/Istanbul
Divan Otel – Taksim – Pendik – Çorlu
Hilton Double Tree Hotel – Beyazıt/İstanbul
Hilton Double Tree Hotel – Kuşadası, Zeytinburnu, Beylikdüzü, Kurtköy
Hilton by Hampton Hotel - Kayaşehir Istanbul
Crowne Plaza Hotel – Laleli, Bursa
Accor Hotels – Ibis Tuzla, Ibıs Konya, Novotel Konya, Mercure Topkapı
Voyage Hotel - Belek, Bodrum
Lionel Hotel Istanbul
Titanic Otel Bayrampaşa
Jasmine Court Hotel Kıbrıs

Lionel Hotel Istanbul projesi önemli referanslarımız arasındaki yerini almıştır. Yatırımcı firmalarla uzun soluklu stratejik partnerlikler kuran firmamız, Kıdan Turizmin yeni yatırımlarda da yer almaktan büyük memnuniyet duyacaktır.

 

BİLGİ TALEP FORMU