Polin Su Kaydırakları Fabrikası
Polin Su Kaydırakları Fabrikası

Kocaeli Dilovasında bulunan Polin Su Kaydırakları firması 103 ayrı ülkeye su kaydırağı üretimi yapan Avrasya’daki en büyük su kaydırağı üreticisi olan firmadır. Toplam kapalı alanı 35.000m2 olan tesis üretim alanı, depolar ve ofis kısımlarından oluşmaktadır.  Üretim alanındaki oluşan zorlu koşullarda Matriks Bina Kontrol Sistemleri olarak sunduğumuz farklı çözümler sayesinde yangın algılama sistemi başarılı bir şekilde devreye alınmıştır. 

Kurulan yangın algılama sisteminin ana çatısını Detectomat Yangın Algılama ve Alarm Sistemi oluşturmaktadır.  2 adet Detectomat marka 4 loop yangın alarm sistemi kullanılan tesiste panellerden biri ofis kısımlarına diğer panel ise üretim alanları ve depolar için kullanılmıştır. Üretim alanında ortamın tozlu olması ve üretimde kullanılan malzemelerin tutuşmaya elverişli olmasından dolayı üretim alanında aktif hava emişli dedektörlerler kullanılmıştır. Aktif hava emişli sistemlere yardımcı olması amacıyla da alev dedektörleri ile sistemin desteklenmesi sağlanmıştır.  Üretim alanında bulunan boya kabinlerinde ve otomatik boya robotunun boyama işlemi yaptığı mahallerde ise optik olarak algılama yapan duman dedektörleri, aktif hava emişli dedektörler veya ışın tipi dedektörler sağlıklı çalışmayacağı için AP Sensing Fiber Optik Yangın Algılama sistemi uygulanmıştır.  Fiber optik algılama ile hızlı doğru ve güvenilir bir yangın alarm uyarısı metre bazında oluşan sıcaklık değişimlerine bakılarak röle kartı ile yangın algılama sistemine aktarılmıştır. Farklı boya kabinlerinde yapılan farklı proseslerden ötürü her kabin için farklı alarm kriterleri oluşturulmuş ve fiber optik algılamanın esnek programlanabilir yapısından faydalanılmıştır. Yaklaşık olarak kullanılan 1,5 km fiber kablo 36 zon olarak programlanmış olup her zon bölgesi ayrı olarak isimlendirilerek yangın paneline entegrasyonu sağlanmıştır. 

Kullanılan tüm Alev dedektörleri, Aktif Hava Emişli Dedektörler ve Fiber Optik Isı Algılama sistemi Detectomat yangın sistemine entegre edilmiş olup , işletme kolaylığı ve yer tespitini kolaylaştırmak amacıyla grafik ekran üzerine aktarılmıştır. Yangın sistemi ve Fiber Optik Algılama sisteminden Modbus TCP aracılığıyla alınan değerler Schneider Elektrik’in IP tabanlı Scada yazılımı bünyesinde birleştirilerek görsel arayüz oluşturulmuştur

polin su

Tesiste Scada yazılımının IP adresine erişimi olan personeller 7/24 olarak yangın sistemi üzerinden hataları, alarmları izleyebilmekte ve fiber optik ısı algılama kablosu olan mahallerde ise anlık sıcaklık değerlerini görebilmektedir. 
 

BİLGİ TALEP FORMU